Tudi letos smo se pripravljali in izvedli tradicionalno tekmovanje FIELD DAY. Tokrat smo bili stacionirani na novi lokaciji, ki smo si jo ogledovali že lansko leto na prireditvi dnevi zaščite in reševanja na Pobrežju. Lokacija je zelo lahko dostopna, teren pa je raven in odprt, tako da ni bilo težav pri dostavi opreme in postavljanju antenskega sistema.
day SSB Region 1. Kaj veliko letos niti ni za pisati, saj so vse stvari potekale utečeno kot bi to počeli vsaj 4x letno. Pa vseeno nekaj besed.
S pripravami na tekmovanje smo aktivno pričeli kakšnih 14 dni pred samim tekmovanjem. Največje vprašanje je bilo v zvezi s tekmovalno lokacijo, saj je dosedanja lokacija v Novih Lokah bila zaradi gradbenih del v okolici občasno popolnoma nedostopna. Pregledali smo nekaj parcel v bližnji in daljni okolici. Kljub tveganju, da bi morali kakšen kos opreme nesti cca 150 m daleč smo se odločili, da ima lokacija dovolj ostalih prednosti in da vsaj še letos izkoristimo to parcelo v Novih Lokah. Na tem mestu zahvaljujem družini Šolar iz Lok Pri Mozirju, da nam že več let brez težav odstopi prostor za izvedbo tekmovanja.
(Lokacija pred tekmovanjem)
Z postavitvijo našega "contest tabora" smo začeli že v petek popoldne. Postavili smo šotor ter pripravili spiderbeam anteno.
(Priprave na dvig spiderbeam antene)
V soboto zgodaj zjutraj nadaljujemo s pripravami. Del ekipe postavlja antene okoli baznega šotora drugi del pa se trudi s pripravo terenskega PPS-a. Tukaj pa so še tretji ki pa so poskrbeli, da naši želodčki niso trpeli.
(S55K in S57SR med pripravo golaža)
(Postaja Yaesu FTDX-3000 ter program N1MM+ ter seveda obvezna dekoracija 8 sončnic)
V času do tekmovanja so na lokaciji bile postavljene antene in sicer Dipoli za 1,8MHz, 3,6MHz ter 7MHz, vertikalka za 3,6MHz, dva kompleta faziranih vertikalk za 7MHz, delta loop za 3,6MHz in 7MHz, Spiderbeam za 14MHz, 21MHz in 21MHz ter Endfeed antena namenjena vsem zgoraj omenjenim bandom. Skupna dolžina žic za antene je bila verjetno blizu 1600m. Poleg tega je cca 100m koaksialnega kabla. (Antenna farm)
Za cilj smo si zadali 700QSO in 200 000 toč v seštevku, želja pa je seveda bila, da presežemo rezultat iz leta 2019 (751 QSO - 224 000 točk). V 24 urah tekmovanja smo vzpostavili vezo s 40 različnimi državami sveta. Prvo smo v naš tekmovalni dnevnik vpisali le nekaj sekund po začetku tekmovanja, zadnji pa minuto in pol pred koncem. Poleg evropskih postaj, med katerimi so prevladovali nemci se je v našem dnevniku znašlo kar nekaj postaj iz onstran atlantika iz ZDA ter Kanade, proti koncu tekmovanja smo v log vpisali tudi vezo s kitajsko postajo ter nekaj japonskih klicnih znakov. Na japonsko smo tudi imeli ODX tega tekmovanja. Našemu klicu se je odzval operater za postajo JA8COE iz kraja Asahikawa na Japonskem otoku Hokaido. V dnevniku pa imamo letos tudi dve malenkost bolj eksotični državi in sicer Gano (9G5FI na 20m) in Namibijo (V51NAM na 40m).
(Zemljevid vzpostavljenih zvez)
V 24 urah se je za postajo zvrstilo 5 operaterjev (S50SL, S55AL, S55BA, S55KM in S55X). Vzpostavili smo 727 QSO, med njimi je bilo 5 podvojenih. Za dosego cilja je bilo dovolj za kaj več pa nam je žal zmanjkalo dobro odprtje na 3,5 in 7mhz v nedeljo zjutraj. Takšno odprtje je bila stalna praksa na vseh dosedanjih FD tekmovanjih.
(Jaka S55X med nočnim delom na frekvencah, temperatura v šotoru je preko noči precej padla)
Izpostaviti moramo precej dober score na 1,8MHz. Pozna se, da so tudi nemške postaje sedaj na tem bandu. Pred leti namreč nemcev na tem obsegu ni bilo. Ponovno pa se je izkazalo, da pogoji za višje bande še niso tisti pravi. Na 21MHz smo naredili le eno vez, na 28 nobene. Banda sta bila tiha in brez signalov.
(Pregled točk, množilcev in števila zvez)
(Skupinska slika ob zaključku tekmovanja)
Kako naprej? - Prvo vprašanje je lokacija. Lokacija zadnjih nekaj let ostaja nespremenjena. Žal se v bližini te lokacije veliko gradi in hitro se lahko zgodi, da bo lokacija za tekmovanje Fieldday neprimerna. Tako da mogoče moramo malo razmišljati, da se bomo od te lokacije mogoče poslovili in bomo morali najti drugo, če se seveda tekmovanja FD še želimo udeležiti.
- Kako izboljšati rezultat? Največja težava je še vedno operaterstvo. Kar se opreme tiče mislim da smo trenutno na zelo zavidljivem nivoju. Z novimi klubskimi prostori upam, da bomo lahko več naredili tudi na operaterstvu. Predvsem nam manjka dinamike pri delu s postajo, pri sprejemanju znakov in sami hitrosti.
Posebnih priprav za letošnjo ozvedbo tekmovanja nismo imeli saj je to že naše šesto Field day tekmovanje in stvari so že odlično utečene.
Glede na pretekle dobre izkušnje smo tudi letos šotor postavili že dan pred tekmovanjem. In glede na vreme, ki smo ga imeli je to tudi bila dobra odločitev, ki jo moramo tudi v prihodnjih letih obdržati. Hvala vsem ki ste pomagali pri postavitvi šotora. Glede na to, da nas je bilo dovolj smo tudi šotor zelo hitro postavili. Vremenska napoved za vikend pa je bila zelo slaba in je predvidevala da bomo za postavitev ostalega iskali "luknje v plohah", ki naj bi naše kraje močili skoraj vseskozi..
V soboto 7.9. smo se zgodaj zjutraj zbrali pred upravno enoto v Mozirju kjer smo naredili dnevni plan ter nato hitro prešli k aktivnosti v Loke pri Mozirju. Že tretje leto je bila naša tekmovalna lokacija v naselju Nove Loke tik ob reki Savinji. Kljub izjemno slabi napovedi je vreme nekako zdržalo in sobotno dopoldne ter čas priprave in postavljanja je minil brez večjih in dolgotrajnejših padavin. Tekmovalna lokacija je tako bila ob pričetku tekmovanja (15:00 lokalno) skoraj v celoti pripravljena. Postavljeno je bilo naše sedaj že klasično postrojenje - spiderbeam (14, 21, 28MHz) - dipol (1.8, 3.5, 7MHz) - 2 kompleta faziranih vertikalk - multiband endfeed (3.5, 7, 14, 21, 28MHz)
Pogoji na bandih so že nekaj let zelo slabi, in minimum sončevega cikla še vedno traja in naj bi tudi trajal še kakšno leto - kljub drugačnim napovedim pred leti. Tudi trenutne propozicije ter napovedi so bile zelo slabe in nismo si začrtali nobenega cilja za dosego točk. Glavni namen udejstvovanja v tem tekmovanju je druženje preizkus opreme. Kljub slabim pogojem pa se je letos tekmovalni del druženja razvil v popolnoma drugo smer kot ponavadi.
Prvi ki mu je pripadla čas otvoriti tekmovanje sem bil kot že nekajkrat dosedaj jaz S55X. V dveh urah in 15minutah v tekmovalni dnevnik vpišem 135 QSO, kar je staistično gledano ravno 1 zveza na minuto. Letos smo vsi operaterji več časa posvečali CQjanju in nekoliko manj pobiranju kar se je pri končnem rezultatu tudi precej poznalo. Za postajo me je zamenjal Miro S52ON ki je nadaljeval v zelo podobnem tempu in po dobrih 4 urah in pol smo v dnevniku zvez imeli že preko 240 QSO. Mislim pa da smo tukaj začutili da je letos priložnost da postavimo letvico naših rezultatov še nekoliko više. Za postajo so se zvrstili še Barbara S55BA, Robi S56VHR, Toni S51TS, Jože S50SL Negro S55KM ter Vili S55PV. Bandi so bili slabi kot že nekaj časa, 1.8MHz je bil prazen kot že dolgo ne, v FD tekmovanjih sicer ni veliko aktivnosti ampak se ga izplača imeti. 3.5MHz je bil kot vedno do sedaj odličen, naredili smo okoli 200QSO, prav tako 7MHz. Ni bilo sicer veliko DX postaj, tako da verjetno fazirane vertikalke niso bile toliko izrazite kot so ponavadi. V zelo dobri luči se je pa v tem tekmovanju pokazal 14MHz, naredili smo občitno več zvez kot ponavadi (325 QSO). Glede na to, da so bile razmere na bandih enako slabe kot ponavadi je za dober rezultat verjetno "kriv" drugačen način dela saj smo manj časa izgubljali pri iskanju korenspodentov in več časa bili na CQ. Mislim da je tu bil opazna največja razlika. Števec zvez se je v nedeljo 8.9. ob 14:54 (logirana zadnja zveza) ustavil pri številki 751 (740 z odštetimi podvojenimi vezami) ter 89 množilci, število točk pa pri 225.526 ob kar je naš dosedanji najboljši rezultat v tekmovanju Field day (leta prej smo imeli med 588 in 605 QSO) Glede na številke smo bili zelo pridni, delali smo v povprečju 31 QSO na uro. Vzpostavili smo zvezo z 35 različnimi DXCC. ODX je bila japonska postaja JH9URT in sicer 9100km Iz seznama delanih držan in QSO lahko sklepamo, da so namci v omenjenem tekmovanju zelo aktivni, imeli smo skoraj polovico QSO z nemškimi postajami, zato v prihodnje za to tekmovanje lahko razmišljamo kako čimboljsi signal na vseh frekvenčnih območjih poslati v Nemčijo. Screenshot_20190909-052651_Firefox.jpg Screenshot_20190909-052520_Firefox.jpg Za ostajo smo bili vseh 24ur, prvi QSO logiran 7.9.2019 ob 1300z, zadnji 8.9.2019 ob 1254z.
Po koncu tekmovanja je seveda sledilo tradicionalno odpiranje šampanjca ter nazdravljanje letošnjemu ODLIČNEMU rezultatu nato oa pospravljanje. Zadnja aktivnost je bila še v torek ko smo odpeljali šotor, ki je za sušenje potreboval kak dan ali dva.
Najprej zahvala vsem članom RK ki ste pomagali pri izvedbi tekmovanja. Zahvala Viliju za posojen agregat, Jožetu za postajo. Hvala vsem ki ste nam "terencem" dostavljali domače dobrote (Cvetka, Janja, Zdenka). Hvala PGD Mozirje za posojene komplete miz in klopi, šotor, palerine,.... Pekarni Rednak za kruh ter drugim še in še :) Če sem koga pozabil se mu opravičujem. :) Hvala vsem.
Se vidimo čez 45dni na tekmovanju CQ WW SSB :) (26. in 27.10.2019)
Kot vsako leto smo tudi letos mozirski radioamaterji prvi vikend v mesecu septembru preživeli skupaj v tekmovalnem duhu. Že peto leto zapored smo se udeležili tekmovanja Field day SSB Region 1.
Tekmovalna lokacija je bila že drugo leto v Novih Lokah kjer smo od petka popoldne do sobote do 15. ure postavili več anten in začasni tabor. Eni izmed glavnih pravil tekmovanja sta delo iz začasne lokacije, to pomeni, da se tekmovališče ne sme pričeti pripravljati več kot 24ur pred samim tekmovanjem, drugo pravilo pa je, da se naprave in drugi pripomočki ne smejo napajati iz javnih električnih omrežij. Kot vedno smo tudi letos pri postavljanju našega tabora imeli težave z vremenom saj so nas večkrat med delom prekinile močnejše plohe. K sreči neviht ni bilo.